Kapat

Mars’ı araştıran InSight yeni görüntüler paylaştı

InSight uzay aracı önceki dönemlerde başlatılan çalışmalar ve 6 ay süren uzun bir zaman diliminin ardından geçtiğimiz günlerde Mars’a inişini gerçekleştirdi İlk inişinin ardından hemen görseller paylaşılmıştı fakat şimdi çok daha detaylandırılmış yeni görseller geldi.

InSight uzay aracı Mars’a neden gitti?

İnSight’in ana görevi sismik aktiviteleri, Kızıl Gezegende’ki depremleri araştırmak olacak. Bunun dışında Mars’ın manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplayacağı belirtildi. Bu keşefleri yapmak için Elysium Planitia isimi verilen bölgeye indirilen uzay aracı Curiosity isimli uzay aracının yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunuyor. Bu alanın seçilmesindendeki en önemli nedense yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması olarak açıklandı.. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan uzay aracı için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu özellikle belirtildi.

InSight Lander beklentileri fazlasıyla karşıladı.

InSight’ın Kızıl Gezegen’in yüzeyine inmesinin ardından ilk fotoğraflar basınla paylaşılmıştı. NASA’nın yaptığı yeni açıklamalar uzay aracının ne denli başarılı bir iniş sergilediğini gösteriyor. Lander, yapacağı araştırmalar için çbir çok uzay aracında olduğu gibi güneş enerjisini kullanacak. İhtiyaç duyduğu enerjiyi ise 213 cm’lik güneş panellerinden sağlayacak. Araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre iki güneş paneli de inişin ardından başarıyla açılıp enerji depolamaya çoktan başladı. Şimdiye kadar Mars görevine yollanan uzay araçları arasında saatte 4.588 watt enerji üretme kapasitesiyle InSight sıralamanın en üstüne çıkmayı başardı. Listedeki ikinci sıraydaki Curiosity sadece 2806 watt üretme kapasitesine sahipti. Rakamsal açıdan bir değerlendirme yapıldığında InSigh en yakın rakibini ikiye kaylamış durumda. Bu da karşımıza süre ve menzil fazlalığı gibi artılar çıkarıyor. Mars’taki görevine başlayan InSight yüzeye 4 derecelik açıyla yerleşti. 15 dereceye kadar sınırı olan iniş eğiminin bu seviyede kalması araştırmacıları oldukça memnun etti. Eğer bu sınır aşılsaydı güneş panelleri tam açılmayabilir ve iki yıllık görev süresi için ihtiyaç duyulacak enerji elde edilemeyebilirdi. Buda projede başarısızlık olarak yansıyacaktı. İşte paylaşılan ilk görüntüler..

 

 

TeknoPatch {TeknoPatch}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir